Zamówienia OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD, fr. Organisation de coopération et de développement economiques, OCDE) zrzesza 37 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Wysokość wydatków poniesionych przez OECD na zakup towarów i usług dostarczanych przez podmioty trzecie wynosi ok. 130 mln euro. Dlatego warto przyjrzeć się procedurze udzielania zamówień publicznych przez tę organizację.

Historia i cele OECD

OECD utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu przez 20 państw 14 grudnia 1960. Siedzibą OECD jest Château de la Muette w Paryżu. W ramach systemu OECD funkcjonuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. Do dorobku prawnego OECD należą umowy i kodeksy postępowania, np. Liberalizacji Przepływów Kapitałowych i Bieżących Operacji Niewidocznych oraz zalecenia, rezolucje i deklaracje – instrumenty nieformalnego nacisku. Oprócz tego OECD wypracowuje „reguły gry” w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, tzn. opracowuje i wprowadza w życie wspólne zasady (wytyczne) i normy działania (standardy) w poszczególnych dziedzinach gospodarki. OECD zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych państw. Wpływ OECD na zachowania państw jest większy niż się powszechnie uważa; nie ogranicza się on do oddziaływania tylko na państwa członkowskie, ale dotyczy łącznie około 100 krajów.

Zamówienia publiczne

OECD poszukuje w szczególności kontrahentów zapewniających: usługi intelektualne (konsultanci, doradcy), sprzęt i usługi IT, usługi z zakresu publikacji i komunikacji, usługi konferencyjne oraz usługi ogólne, zwłaszcza z zakresu zarządzania nieruchomościami i zakupu wyposażenia.

Za stronę organizacyjno-prawną przetargów OECD odpowiedzialna jest Centralna Grupa ds. Zaopatrzenia OECD (ang. Central Purchasing Group – CPG).

Zamówienia udzielane przez OECD odnoszą się do kategorii takich jak:

  1. Market consultation (konsultacje rynkowe):
    •  przy zamówieniach o wartości poniżej 30 000 euro, wymagana jest co najmniej 1 oferta;
    •  przy zamówieniach o wartości od 30 000 do 150 000 euro wymagane są co najmniej 3 oferty.
  2. Calls for tenders (wezwanie do składania ofert przetargowych) – przy zamówieniach o wartości powyżej 150 000 euro, wymaganych jest co najmniej 5 ofert.

Zamówienia, których wartość przekracza 1500 euro muszą być złożone w formie pisemnej lub poprzez zawarcie kontaktu. Kontroli podlegają jedynie oferty przetargowe, a organem weryfikującym jest Komisja ds. Zamówień (ang. Procurement Board – PB). 

Przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w przetargach OECD zachęcam do regularnego śledzenia informacji o aktualnych zamówieniach, które pojawiają się na stronach Organizacji. Zachęcam również do rejestracji w bazie dostawców, z której korzystają komórki organizacyjne OECD przy dokonywaniu zamówień. Jest to wymóg niezbędny, aby móc ubiegać się o zamówienia OECD.

Więcej ciekawych informacji na temat zamówień publicznych OECD można znaleźć na tych stronach:

Baza dostawców i aktualnych zamówień OECD
Informacje o systemie zamówień OECD
Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD w Paryżu


Autor: Witold Jarzyński