Zamówienia OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe – OSCE) jest zrzeszającą 57 państw organizacją międzynarodową uznawaną, na podstawie rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych, za organizację regionalną. W niniejszym artykule przyjrzymy się zamówieniom publicznym udzielanym przez tę organizację.

Historia, cele i zasady funkcjonowania

Organizacja powstała 1 stycznia 1995 roku w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Siedziba OBWE znajduje się w Wiedniu, a Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie. OBWE zostało założone jako pierwszy regionalny instrument wczesnego ostrzegania i przywracania pokoju w rejonach wygasłych konfliktów. Działalność Organizacji poświęcona jest wielu problemom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem humanitarnym, polityczno-militarnym oraz ekonomiczno-środowiskowym, a także współpracą w obszarze działania organizacji. 

Państwa członkowskie OBWE to: Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Zamówienia publiczne

Jako organizacja międzynarodowa zarządzająca środkami pochodzącymi przede wszystkim z wpłacanych do budżetu składek państw członkowskich, OBWE jest zobowiązana do stosowania reguł zamówieniowych w stosunku do Sekretariatu Organizacji, biur lokalnych oraz misji terenowych w różnych krajach i na różnych kontynentach. 

Roczna wartość rynku zamówień OBWE jest szacowana na 90 mln euro.

Organizacja zaopatruje się w towary i usługi w trybie przetargowym, który jest otwarty dla polskich firm poszukujących możliwości biznesowych poza krajem. Zamówienia OBWE dotyczą: zakupu sprzętu elektrycznego i elektronicznego (kamery, sprzęt komputerowy, telefony i tablety), samochodów osobowych, wyposażenia biur (w tym zakup mebli), namiotów oraz sprzętu wojskowego (transportery opancerzone, wozy bojowe, pojazdy UAV), usług komunikacyjnych i w zakresie organizacji podróży, logistyki związanej z pomocą medyczną, zleceń wykonania ekspertyz oraz organizacji konferencji i seminariów. 

Pod adresem: https://procurement.osce.org znajdują się informacje dotyczące przetargów w OBWE.

Dodatkowo informacje o zamówieniach zamieszczane są na platformie United Nations Global Marketplace – UNGM, która zawiera oferty przetargowe agencji ONZ, a także podmiotów znajdujących się poza systemem ONZ – Global Marketplace


Autor: Witold Jarzyński