Podpisy kwalifikowane, które złożono przy wykorzystaniu algorytmu SHA-1 pozostają ważne

Informujemy, że w dniu 15 lutego 2019 r. na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się komunikat dotyczący możliwości stosowania algorytmu funkcji skrótu SHA-1 w podpisach kwalifikowanych.

Z treści komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że podpisy kwalifikowane, które złożono z użyciem ważnych certyfikatów i przy wykorzystaniu algorytmu SHA-1 pozostają ważne. W ocenie Ministerstwa Cyfryzacji, do czasu formalnego wycofania przez Europejski Instytut Standardów Technicznych (ETSI) algorytm SHA-1 spełnia wymogi dla walidacji kwalifikowanych podpisów elektronicznych z art. 32 eIDAS.

W konsekwencji w opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jednolite europejskie dokumenty zamówienia oraz oświadczenia i dokumenty występujące w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego,  które zostały opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym z zastosowaniem algorytm SHA-1, są dokumentami prawidłowo podpisanymi w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W szczególności nie jest dopuszczalne odrzucenie oferty z tego tylko powodu, że została opatrzona podpisem kwalifikowanym, w którym zastosowano algorytm funkcji skrótu SHA-1.

 


 

Dowiedz się więcej na ten temat na jednej z naszych konferencji:

GdańskPomorski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

ŁódźŁódzki Kongres Prawa Zamówień Publicznych

WarszawaIII Polski Kongres Wykonawców

WrocławIV Dolnośląski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

WarszawaIII Polski Kongres Zamawiających

SzczecinZachodniopomorski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

KatowiceII Śląski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

KrakówIV Małopolski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

PoznańWielkopolski Kongres Prawa Zamówień Publicznych