Zamówienia publiczne NATO

Od  1999 roku  Polska należy do Organizacji  Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) i polscy przedsiębiorcy mogą być dostawcami towarów i wykonawcami usług dla struktur NATO. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Na początek trzeba zaznaczyć, iż zamówienia publiczne NATO to nie tylko broń czy sprzęt wojskowy, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele zakupów dokonywanych przez NATO dotyczy towarów i usług codziennego użytku np. infrastruktury informatycznej, biurowej, usług doradczych. Wszystkie zakupy dokonywane są na zasadach konkurencyjnych – ogłaszania przetargów, w których mogą uczestniczyć firmy z państw członkowskich NATO.

Niektóre przetargi realizowane przez struktury NATO wymagają, aby zgłaszający się Oferenci byli zgłoszeni w formie nominacji lub otrzymali deklaracje uprawnienia od władz kraju członkowskiego NATO. W Polsce takie dokumenty przygotowuje Ministerstwo Rozwoju, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej.

Przetargi NATO ogłaszają między innymi:

NATO Support and Procurement Agency (NSPA), której zakres zamówień obejmuje: systemy i sprzęt wojskowy, ale także usługi konserwacji sprzętu, naprawy, kalibracji sprzętu wojskowego, demilitaryzacji, demontażu urządzeń, utylizacji, usługi w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz zarzadzania danymi, wykonanie obiektów kontenerowych i obiektów budowlanych z przeznaczeniem militarnym, realizacji usług w bazach wojskowych, leasing nieruchomości, gastronomii i dostaw żywności, realizacji prac inżynierskich i doradczych, transportu i medycyny.

NATO Communications and Information Agency (NCI), której zakres zamówień obejmuje zakup technologii i systemów informatycznych a także szkolenia i techniczne wsparcia w tym zakresie. 

Kwatera Głowna NATO w Brukseli także dokonuje szeregu zakupów zwiazanych z funkcjonowaniem dowództwa NATO.

Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) realizuje na terenie Polski projekty inwestycyjne realizowane w ramach Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP), w tym prowadzi postępowania przetargowe na wybór wykonawców robót i dostawców. Do udziału w przedsięwzięciach inwestycyjnych realizowanych w ramach NSIP zapraszani są w pierwszej kolejności Wykonawcy, którzy zadeklarowali chęć współpracy z ZIOTP poprzez złożenie wniosków o umieszczenie w Bazie Informacji o Wykonawcach ZIOTP. 

Autor: Witold Jarzyński