Dopuszczalność „skanu oferty” w postępowaniu o zamówienie publiczne

Urząd Zamówień Publicznych wydał długo wyczekiwaną opinię, z której wynika, iż:

1. Ofertę pierwotnie sporządzoną w postaci papierowej następnie przekształconą do postaci elektronicznej np. poprzez jej zeskanowanie, winno uznać się za dokument elektroniczny.

  • 2. Nie każdy dokument elektroniczny, podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, stanowiący odwzorowanie dokumentu, który pierwotnie został sporządzony w postaci papierowej (np. skan w PDF), będzie uznany za elektroniczną kopię. W każdym przypadku należy brać pod uwagę kontekst wystawienia i złożenia danego oświadczenia lub dokumentu.
  • 3. W przypadku zeskanowania oferty wykonawcy pierwotnie wytworzonej przez niego w postaci papierowej, tj. przekształcenia jej w postać elektroniczną, a następnie opatrzenie powstałego w ten sposób dokumentu elektronicznego kwalifikowanym podpisem elektronicznym wykonawcy, oznacza wolę złożenia oferty, nie zaś kopii oferty.
  • 4. Ofertę, stanowiącą oświadczenie woli wykonawcy, należy uznać za dokument elektroniczny (ofertę złożoną w postaci elektronicznej) niezależnie od tego, czy jej postać elektroniczna powstała wyłącznie przy użyciu programu komputerowego, czy też na skutek przekształcenia postaci papierowej do postaci elektronicznej, jeżeli tylko dokument elektroniczny zostanie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

Interesuje Cię ta tematyka?

Zobacz nasz KALENDARZ KONFERENCJI na 2019 r:

Szczecin – Zachodniopomorski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

Katowice – II Śląski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

Kraków – IV Małopolski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

Poznań – Wielkopolski Kongres Prawa Zamówień Publicznych

Warszawa – Polski Kongres Prawa Budowlanego